Okozhat-e kárt, a szép gyepen a légvár?

Szeretnénk megválaszolni néhány felmerülő kérdést az ugrálóvárak bérlése, használata kapcsán.

Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés, hogy hagy-e nyomot a füvön a légvár.

Ez egy logikus kérdés, mivel adott modelltől függően egész nagy méretű is lehet egy légvár, ami nagyobb tömeggel is jár.
Ám szerencsére ez a nagyobb tömeg egy nagyobb felületen is oszlik el. Ezt egy matekórába illő, szöveges feladatnak is remekül helytálló számolással kifejtjük:
Vegyünk példának egy 50 kg-os légvárat aminek 5 fő 40 kg-os gyermekkel a maximális befogadó képessége. Ez összesen 250 kg amely 16 m2-en elterülve 15,625 kg/m2 terhelést eredményez. Egy 90 kg-os ember kb. 0,3 m X 0,3 m területen (0,09 m2) állva  1.000 kg/m2 terhelést ad az alatta lévő füves területnek.  Vagyis 64-szeres terheléssel jár ha egy ember áll a füvön a légvárhoz képest! (Nem tudom ti hogy vagytok vele, de én ismét tinédzsernek érzem magam hála ennek a matek példának 😄 ).

„Ez mind szép és jó, de attól még, hogy egy adott pontban nem terheli akkora súllyal a talajt, még befülledhet a nagy felülete alatta a fű”-mondhatnátok. Ez egy gyakori jelenség például sátrazásnál. Szép elfonnyadt sárga négyzetek maradhatnak ha jó pár napig egy helyen hagyjuk levert sátrunkat egy kempingezés alkalmával. Szerencsére a légváraknál ez nem így van 🙂. A légvárak folyamatos “mozgása” és a varratokon kiáramló levegő megakadályozza a fű befülledését! Összeségében: soha nem tapasztaltunk még károsodást a fűben, vagy pázsitban.

Szilárd burkolat vagy fű?

A légvárak legideálisabb telepítési helyszíne a füves terület.  Minden esetben szükséges a várak kellő rögzítése – légvárat 36 km/h szélsebesség felett illetve esős időben használni TILOS! A légvárakat acél pányvával  30-50 cm  mélyen rögzítjük a talajhoz, ezért fontos, hogy előre jelezzétek ha bármilyen létesítményt rejt a fű (öntöző rendszer, kábel, közmű vezeték..stb)! A rögzítés ideiglenes lyukakat eredményez a talajban, de pár nap elteltével teljesen eltűnnek.
A légvárak zárt helyen, akár nagyobb garázsban,  ill. van olyan várunk amely akár lakásban is felállítható!

Mennyivel nő meg az áram számla?

A családi várak 600W, a profi várak 1100 – 1500W teljesítményű ventillátorok működtetik folyamatos üzemmel. Vagyis óránként max 75 Ft költséget jelent  (1500W-os ventillátornál). Ez a teljesítmény nagyjából akkora, mint egy hajszárítóé.

Reméljük sikerült eloszlatni a kételyeket, de ha maradt volna még néhány kérdésetek, akkor küldjétek el bátran e-mailben (ugrilegvar@gmail.com), Facebookon (https://www.facebook.com/www.ugri.hu), vagy kérdezzetek minket telefonon (+36 20 775 8413). Szívesen válaszolunk mindenkinek! 🙂